[print_link]שלח כתבה לחבר

תביעה ייצוגית, דוגמאות לתביעות ייצוגיות שהגשנו

תביעה ייצוגית הנה מכשיר צרכני המאפשר "לצרכן הקטן" לתקן עיוותים ביחסים בינו ובין גופים מסחריים.

הסדר הפשרה שהוגש לאישור בית המשפט במסגרת התביעה הייצוגית טסלר נגד ד.ד.ש. מפיצי הדרום – חברה לשיווק בע"מ [לחץ כאן לצפיה]

1. תנובה, ו-3 משווקות ביצים גדולות נוספות – נתבעות על שייבאו, לאורך שנים, מאות מיליוני ביצים, בעיקר מטורקיה – וזאת ללא פיקוח וטרינרי הולם, תוך סימון מזויף כתוצרת ישראלית. התביעה הועמדה על סך של 334 מיליון שקלים.

התביעה והבקשה לאישורה כתביעה ייצוגית הוגשה ביום 17.2.12 כנגד 4 ממשווקות הביצים המובילות בישראל: תנובה, ביצי גליקסמן, ביצי הכפר ומ. לסר.

התביעה הוגשה על ידי אייל גולדברג באמצעות עורכי הדין דרור שרמן, ליאור לנדאו, ותומר לוי ממשרד שרמן, לנדאו את שיץ, עברי.

לחץ על הקישור למידע נוסף אודות התביעה הייצוגית שהוגשה על ידי משרדנו כנגד יבואניות הביצים.

תביעה ייצוגית כנגד יבואניות הביצים

2. תביעה ייצוגית בגובה 8.4 מיליון שקל נגד הטוטו

עורכי הדין דרור שרמן וליאור לנדאו הגישו ביולי 2010 תביעה ייצוגית בגובה 8.4 מליון ש"ח כנגד הטוטו בשל פירסום מטעה של תוכנית ההימורים "ביג winner" שהשיק הטוטו במהלך משחקי המונדיאל.
לטענת התובעים ההטעיה נעשתה במסגרת מסע הפרסום שערכה המועצה להסדר ההימורים בספורט (הטוטו) במהלך חודש משחקי המונדיאל ובו הובטח "פרס החל מ-50 אלף שקל" ללא כל סייג כאשר בפועל הפרס התחלק בין כל הזוכים.

התובעים הנם שלושה חברים מחדרה אשר מילאו טופס ביחד בסכום של 2,160 ש"ח תוך הסתמכות על הפירסום המטעה של הטוטו לגבי גובה סכום הפרס הראשון. כאשר זכו בפרס הראשון ובאו לתחנת הטוטו על מנת לפדות אותו, התברר להם כי יחד עמם שותפים לסכום הזכייה עוד 134 זוכים נוספים ועל כן זכו רק ב 913 ש"ח.

לידיעה המלאה באתר כלכליסט:

http://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3411640,00.html


בפברואר 2012
התפרסם בעיתונות הסדר הפשרה בבקשה שהוגשה לאישור התביעה כייצוגית וההסדר מהווה הישג נכבד של משרדנו עבור הצרכנים.

מכוח הסדר פשרה זה, התחייב הטוטו כי במשך תקופה של שנה וחצי, לכל הפחות, יגדיל את יחס הזכיה ויפריש לפרסים בכל מחזור של משחק ביג ווינר 60% מהכנסותיו בגין אותו מחזור (במקום 50% כפי שנעשה עד היום).

3. תביעה ייצוגית נגד רשתות השיווק –

מהפך צרכני: רשתות השיווק ייאלצו להפסיק לכלול את משקל האריזה בשקילת מוצרים שנקנים בתפזורת. כך עולה מהסכם פשרה בתביעה ייצוגית תקדימית שאושר אתמול בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. הרשתות שופרסל, רבוע-כחול, חצי-חינם וקלאב-מרקט נתבעו ב-320 מיליון שקל. בפשרה התחייבו הרשתות, כי בשלוש וחצי השנים הקרובות יימנעו מלחייב את הצרכן על משקל האריזה כחלק ממשקל המוצר….ראשיתו של התהליך באפריל אשתקד, אז הוגשה הבקשה לתביעה ייצוגית על-ידי אהוד אלבק, המיוצג בידי עו"ד דרור שרמן, ואיילת ויניק, ממשרד כהן-סגל-שרמן את ניר, לפי חוק הגנת הצרכן …. "נראה לי שיש בכך ללמד, כי עמידת הצרכנים על עקרונות שביסודם הוגנות צרכנית בסיסית, שכרה בצידה, וגם מערכות הצדק מכירות בזכותם זו, כאשר יש לה בסיס מוצק", אמר עו"ד דרור שרמן, בשם התובע….

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2946743,00.html

4. תביעה ייצוגית נגד סטימצקי –

רשת סטימצקי גבתה מלקוחות מע"מ בחנות הדיוטי-פרי בנתב"ג, למרות שהמוצרים במתחם זה פטורות מכך. כך עולה מבקשה לתביעה ייצוגית שתוגש היום לבית משפט המחוזי בתל-אביב נגד סטימצקי. ההערכה היא שכתוצאה מהטעיה צרכנית זו נפגעו כמיליון איש, וגובה התביעה מוערך ב-40 מיליון שקל. תביעה ייצוגית תוגש על ידי עורכי הדין דרור שרמן וליאור לנדאו …..

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3109080,00.html

5. תביעה ייצוגית נגד מפעל הפיס –

לביהמ"ש המחוזי בת"א, הוגשה (יום ג', 10.5.05) על-ידי יורם לוי תביעה ייצוגית ובקשה לאישור התביעה הייצוגית, נגד מפעל הפיס. בכתב התביעה, שהוגש על-ידי עורכי הדין דרור שרמן וליאור לנדאו, ממשרד עו"ד כהן-סגל-שרמן, נטען, כי מפעל הפיס נוקט במדיניות עקבית ושיטתית של הטעיית מנויים פוטנציאליים. בכתב התביעה נטען, כי במוקד המכירות הטלפוני של מפעל הפיס, מצרפים לקוחות לתכנית המנויים, מבלי ליידע אותם מראש, כי אם יבטלו את חברותם בעתיד, יחויבו בתשלום עבור הגרלות שתתקיימנה בחודש הקלנדרי שלאחר הודעת ביטול המנוי מצידם…

http://www.news1.co.il/Archive/001-D-70222-00.html?tag=12-15-05

6. תובענה ייצוגית נגד הבורסה בעקבות פרשת אורליין

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשו שלשום תביעה ובקשה לאישור תביעה כתובענה ייצוגית בסך כ-18 מיליון שקל, נגד הבורסה לניירות ערך והחברה לרישומים של בנק המזרחי. לטענת התובע, הבורסה ובנק המזרחי התרשלו באופן חמור, הפרו חוק, והפרו את הנחיות הבורסה ואת חובות האמון החלות עליהן, בכך שאיפשרו לחברת אורליין לרשום למסחר כ-9.8 מיליון מניות פיקטיוויות, שלא הונפקו ולא נפרעו. כתוצאה מכך, דוללו באופן קיצוני כ-3.6 מיליון המניות שהוחזקו בידי הציבור כדין, המסחר במניה הופסק וכל מניות החברה ירדו, למעשה, לטמיון. התובע, עו"ד דרור שרמן ממשרד כהן-סגל את ניר, המייצג את עצמו ומיוצג גם על ידי עו"ד ליאור לנדאו מאותו משרד, החזיק בתקופה הרלוונטית – יולי 2004 עד אפריל 2005 – כ-16 אלף מניות של אורליין בערך של כ-24 אלף שקל. לטענתו, הנתבעות התרשלו בכך שאיפשרו למנכ"ל אורליין, שגיב נציה, ולבכירים אחרים בה, "להנפיק" מניות פיקטיוויות, תוך הערמה על גופי הפיקוח.

https://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=705276&contrassID=2&subContrassID=17&sbSubContrassID=0

 

7. תביעה ייצוגית כנגד הבנקים – הפרת כללי הגילוי הנאות

על פי הבקשה לתביעה, מוערך הנזק שנגרם לציבור כתוצאה מעיכוב כללי הגילוי הנאות בכ-345 מיליון שקל; הנזק למשק בית מוערך ב-46 דולר כללי הגילוי הנאות, שנכנסו לתוקף במלואם בינואר, מחייבים את הבנקים לדווח מראש ללקוח על עלות כל פעולה בנקאית
דחיית כניסתם לתוקף של כללי הגילוי הנאות בבנקים גרמה לציבור נזק של 345 מיליון שקל בתקופה שבין 1 ביולי 2003 ל-3 בדצמבר 2003. כך טענו באחרונה בבית המשפט המחוזי בחיפה תובעים שהגישו בקשה לתביעה ייצוגית נגד חמשת הבנקים הגדולים.
התובעים – משרד עורכי-הדין כהן-סגל-שרמן את ניר ורו"ח אברהם עומר – הגישו את התביעה בחודש אוגוסט נגד הבנקים הגדולים (הפועלים, לאומי, דיסקונט, הבינלאומי והמזרחי) בטענה להפרת כללי הגילוי הנאות.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2878211,00.html

לחץ על הקישור לצפיה בראיון עם עו"ד ליאור לנדאו בנושא הגשת תביעות ייצוגיות

עו"ד ליאור לנדאו מתראיין בנושא הגשת תביעות ייצוגיות כיום

נכתב ע"י עוה"ד ליאור לנדאו ודרור שרמן

"התכנים הכלולים באתר אינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי קונקרטי ואין להסתמך עליהם. נשמח אם תצרו עמנו קשר לבחינת המקרה שלכם לגופו של ענין, ולפגישה ראשונית לא מחייבת. כל הזכויות שמורות"

חזרה לדף מאמרים